Разлика между ХОББ и хрипове
Хрипове са един от симптомите, представени по време на обостряне на ХОББ. Следователно, познаването на признаците и симптомите на обостряне ще ви позволи да потърсите своевременно медицинско лечение и да помогне за намаляване на броя на хоспитализациите.
Какво е ХОББ ?
COPD (хронично о bstructive белодробна болест) е заболяване на белите дробове, характеризиращо се с частично или напълно необратимо ограничение на въздушния поток на белите дробове. Възниква поради възпаление на белодробния паренхим и се причинява от вдишване на частици и газове.
ХОББ включва белодробен емфизем и хроничен бронхит.
Бронхитът е хроничен, когато пациентът е имал продуктивна кашлица в продължение на две последователни години в продължение на поне 3 месеца всяка година. При хроничен бронхит въздушният поток е ограничен поради стесняване на бронхиалния лумен. Стесняването е резултат от преструктуриране на стените на дихателните пътища.
Белодробният емфизем е хронично прогресиращо заболяване, при което тъканите, поддържащи функцията на белите дробове, се разрушават. Алвеолите се разширяват и не могат да извършват нормален газообмен.
Рисковите фактори, причиняващи ХОББ, са:
- Пушене;
- Замърсяване на въздуха;
- Чести респираторни инфекции;
- Продължително и интензивно излагане на вредни вещества;
- Наследствен дефицит на алфа-1-антитрипсин;
- Възраст;
- Пол и др.
Повечето от пациентите с ХОББ са мъже, пушачи и над 40 години.
ХОББ протича с фази на подобрение и обостряне на състоянието на пациента.
Най -честите симптоми на ХОББ са храчки, задух, продуктивна кашлица, хрипове, болка и стягане в гърдите, намален физически капацитет. Симптомите присъстват дълго време и са склонни постепенно да се влошават. С напредването на болестта се появяват цианоза, объркване, главоболие, безсъние и т.н.
Диагнозата се поставя въз основа на клиничната картина, изследването и спирометрията.
Заболяването не може да бъде излекувано, но симптомите могат да бъдат контролирани до известна степен. Прекратяването на тютюнопушенето е ключов момент в лечението.
Кашлицата е защитен механизъм и не се препоръчва да се потиска. При обостряне на състоянието на пациента се предписват медикаменти, включително бронходилататори, секретагоги, лекарства против астма, антибиотици, кортикостероиди, противовъзпалителни средства и др. В случай на емфизем може да се наложи операция за намаляване на обема на белия дроб и белодробна трансплантация.
Какво е хрипове ?
Хриптенето е груб, висок свистещ звук, открит чрез слушане на белите дробове със стетоскоп. Възниква в резултат на натрупване на течност или липса на аерация на белите дробове. Има два вида хрипове - мокро и сухо.
Мокро хрипове се появяват, когато въздушният поток преминава през секрет в бронхите. Това създава мехурчета с различен размер. Звукът от пукането на мехурчетата се чува като мокро хриптене. Сухи хрипове се появяват, когато въздухът се върти в стеснени участъци на дихателните пътища.
Хрипове могат да възникнат при:
- Заболявания на дихателната система - белодробен оток, хроничен бронхит, астма, белодробен абсцес, пневмония, белодробна фиброза, остър бронхит, интерстициална белодробна болест, респираторен дистрес синдром и др .;
- Болести на кръвоносната система - застойна сърдечна недостатъчност;
- Инфекциозни и паразитни заболявания - тежък сепсис, токсокароза, туберкулоза;
- Външни причини - наранявания, отравяния и др .;
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации;
- Болести на храносмилателната система - гастроезофагеален рефлукс и др.
Рисковите фактори за хрипове включват:
- Наследствени фактори;
- Алергии;
- Рак на белия дроб;
- Повишена експозиция на инфекции;
- Текущо и минало пушене.
Диагностиката на хрипове започва с клинична картина и преглед. Може да се извърши пулсова оксиметрия. Различни други изследвания, като рентгенови лъчи, кръвни изследвания, ЕКГ, също могат да бъдат включени в диагностиката.
Лечението зависи от основното заболяване. Включва:
- Противовъзпалителни лекарства за овладяване на възпалението;
- Бързодействащи лекарства (бронходилататори) за отваряне на дихателните пътища.
Ако хрипове са свързани с продължително заболяване, могат да се предписват както противовъзпалителни, така и бързодействащи лекарства.
Разлика между ХОББ и хрипове
Определение
ХОББ: ХОББ е заболяване на белите дробове, характеризиращо се с частично или напълно необратимо ограничаване на въздушния поток по белите дробове.
Хриптене: Хриптенето е груб, висок свистещ звук, открит чрез слушане на белите дробове със стетоскоп.
Видове
ХОББ: ХОББ включва белодробен емфизем и хроничен бронхит.
Хрипове: Хъркането може да бъде мокро или сухо.
Причина
ХОББ: ХОББ възниква поради възпаление на белодробния паренхим и се причинява от вдишване на частици и газове.
Хрипове: Мокро хрипове се появяват, когато въздушният поток преминава през секрет в бронхите. Сухи хрипове се появяват, когато въздухът се върти в стеснени участъци на дихателните пътища.
Рискови фактори
ХОББ: Рисковите фактори, причиняващи ХОББ, са тютюнопушене, замърсяване на въздуха, чести респираторни инфекции, продължително и интензивно излагане на вредни вещества, наследствен дефицит на алфа-1-антитрипсин, възраст, пол и др.
Хрипове: Рисковите фактори, причиняващи хрипове, включват наследствени фактори, алергии, рак на белия дроб, повишена експозиция на инфекции, настоящо и минало пушене.
Симптоми
ХОББ: Симптомите на ХОББ са храчки, задух, продуктивна кашлица, хрипове, болка и стягане в гърдите, намален физически капацитет. С напредването на болестта се появяват цианоза, объркване, главоболие, безсъние и т.н.
Хриптене: Хриптенето е груб, висок свистящ звук в белите дробове.
Диагностика
ХОББ: Диагнозата на ХОББ се поставя въз основа на клиничната картина, изследването и спирометрията.
Хрипове: Хрипове могат да се чуят чрез стетоскоп.
Лечение
ХОББ: Лекарствата, предписани на пациенти с ХОББ, включват бронходилататори, секретагоги, лекарства против астма, антибиотици, кортикостероиди, противовъзпалителни лекарства и др. В случай на емфизем може да се наложи операция за намаляване на обема на белия дроб и белодробна трансплантация.
Хрипове: Лечението зависи от основното заболяване и включва противовъзпалителни лекарства и бронходилататори.
ХОББ срещу Хрипове: Сравнителна диаграма
Обобщение на ХОББ срещу Хрипове:
- ХОББ е заболяване на белите дробове, характеризиращо се с частично или напълно необратимо ограничаване на въздушния поток по белите дробове.
- Хриптенето е груб, висок свистещ звук, открит чрез слушане на белите дробове със стетоскоп. Това е един от симптомите, наблюдавани по време на ХОББ и обостряне на астмата.
- ХОББ включва белодробен емфизем и хроничен бронхит. Хрипове могат да бъдат мокри или сухи.
- ХОББ възниква поради възпаление на белодробния паренхим и се причинява от вдишване на частици и газове. Мокро хрипове се появяват, когато въздушният поток преминава през секрет в бронхите. Сухи хрипове се появяват, когато въздухът се върти в стеснени участъци на дихателните пътища.
- Рисковите фактори, причиняващи ХОББ, са тютюнопушене, замърсяване на въздуха, чести респираторни инфекции, продължително и интензивно излагане на вредни вещества, наследствен дефицит на алфа-1-антитрипсин, възраст, пол и др. Рисковите фактори, причиняващи хрипове, включват наследствени фактори, алергии, белодробни заболявания рак, повишена експозиция на инфекции, настоящо и минало пушене.
- Симптомите на ХОББ са храчки, задух, продуктивна кашлица, хрипове, болка и стягане в гърдите, намален физически капацитет. С прогресирането на заболяването се появяват цианоза, объркване, главоболие, безсъние и пр. Хриптенето е груб, свирен свистещ звук в белите дробове.
- Диагнозата на ХОББ се поставя въз основа на клиничната картина, изследването и спирометрията. Хриповете могат да се чуят чрез стетоскоп.
- Лекарствата, предписани на пациенти с ХОББ, включват бронходилататори, секретагоги, лекарства против астма, антибиотици, кортикостероиди, противовъзпалителни лекарства и др. В случай на емфизем може да се наложи операция за намаляване на обема на белия дроб и белодробна трансплантация. Лечението при хрипове зависи от основното заболяване и включва противовъзпалителни лекарства и бронходилататори.
- Разлика между запек и спазми - 4 август 2021 г.
- Разлика между секвенирането на цели геноми и микрочиповете - 6 май 2021 г.
- Разлика между вирулентността и заразността - 4 февруари 2021 г.