Разлика между отсъстващ припадък и фокален припадък
И отсъстващият, и фокалният припадък включват анормална електрическа активност в мозъка. Те възникват, когато моделът на изстрелване на електрическите сигнали на невроните внезапно се промени. По отношение на техните различия, отсъстващи припадъци се класифицират като генерализирани припадъци и обикновено се проявяват като няколко секунди зяпане или бързо мигане. От друга страна, фокалните припадъци са причинени от нарушаване на електрическите импулси в една част на мозъка. Те продължават по -дълго от отсъстващите припадъци; те могат да продължат до няколко минути. Следващите дискусии допълнително задълбочават техните различия.

Какво е отсъствие на припадък?
Отсъстващи припадъци, известни още като дребни припадъци, могат да се проявят като няколко секунди на зяпане или бързо мигане (Център за контрол и превенция на заболяванията, 2020). Той е класифициран като генерализирани припадъци (grand mal гърчове), които възникват, когато анормалната електрическа активност започне едновременно в лявото и дясното полукълбо на мозъка. Втренчените магии започват внезапно, индивидът, преминал през отсъствие, може да спре да се движи и просто да се взира в една посока; това може да се възприеме като просто мечтание. Епизодът преминава сам след около 15 секунди или по -малко (други източници казват 30 секунди или по -малко) и нормалното състояние на бдителност веднага се връща. Човекът обикновено не помни какво се е случило по време на припадъка и може просто да продължи с това, което е казал или направил, сякаш нищо не се е случило (Johns Hopkins Medicine, 2021).
Симптомите на отсъстващ припадък включват следното (Harvard Health Publishing, 2018):
- Гледайки за няколко кратки секунди
- Не отговаря на говорещите хора
- Мига бързо
- Потрепване или изтръпване на ръка или крак
- Без спомен за епизода
- Обикновено няма объркване по време на периода на възстановяване

Какво е фокален припадък?
Фокален припадък, известен също като фокален начален припадък или частичен припадък, се причинява от нарушаване на електрическите импулси в една част на мозъка. Продължава по -дълго от пристъп на отсъствие; може да продължи до няколко минути. Има моменти, когато фокален припадък се променя, за да се превърне в генерализиран припадък (т.е. вторични генерализирани припадъци). По -долу са видовете фокални припадъци (Центрове за контрол и превенция на заболяванията, 2020 г.):
Прости фокални припадъци
Тези припадъци засягат само малка част от мозъка; те могат да причинят потрепване и/или да имат странен вкус, мирис или други странни усещания. Симптомите включват рязка смяна на емоции без причина, изтръпване на част от тялото (обикновено крак или ръка), затруднено говорене, усещане за дежавю, настръхване, виждане на мигащи светлини и промени в начина, по който нещо може да мирише, вкуси, изглежда, звук или усещане (Уелс, 2017)
Сложни фокални припадъци (сложни частични припадъци)
Индивид, който има тези припадъци, може да се почувства замаян и объркан; обикновено той няма да може да отговаря на въпроси или да следва указанията за няколко минути. Симптомите включват втренчен празен поглед, повтаряне на думи, извършване на действия като каране на колело, халюцинации, опит за нараняване, повтарящо се раздвижване на устата или кърпане на устни и объркване след припадък (Wells, 2017).
Вторични генерализирани припадъци (Вторично генерализирани припадъци или фокални до двустранни тонично-клонични припадъци)
Човек, който има този тип, първо ще изпита фокален припадък, последван от генерализиран припадък. Въпреки че започва в една част на мозъка, в крайна сметка се разпространява в двете страни на мозъка. По отношение на симптомите, гърчовете могат да започнат с промяна в усещането или движението; по време на тази фаза човекът все още е наясно какво се случва. В определени ситуации може да започне със сложни фокални припадъци, които правят лицето объркано или неосъзнато. След това тонизиращата фаза често започва с втвърдяване на мускулите, тъй като въздухът се изтласква покрай гласните струни, човекът издава стон или плач (вероятно не отразява болка, тъй като човекът не е наясно на този етап). В този момент човекът губи съзнание, дишането може временно да бъде нарушено и да се появят резки движения и може да има загуба на контрол върху пикочния мехур или червата. Активната част на припадъка обикновено продължава 1 до 3 минути (ако трае повече от 5 минути, това вече е спешна медицинска помощ); съзнанието се връща бавно и човекът може да се чувства сънлив, объркан, възбуден или депресиран с часове или дори с дни (Kiriakopoulos, 2017).
Разлика между отсъстващ припадък и фокален припадък
Определение
Отсъстващият припадък може да се прояви като няколко секунди втренчен поглед или бързо мигане (Център за контрол и превенция на заболяванията, 2020). Той е класифициран като генерализирани припадъци (grand mal гърчове), които възникват, когато анормалната електрическа активност започне едновременно в лявото и дясното полукълбо на мозъка. Втренчените магии започват внезапно, индивидът, преминал през отсъствие на припадък, може да спре да се движи и просто да гледа в една посока; това може да се възприеме като просто мечтание. От друга страна, фокалният припадък, известен също като фокален начален припадък или частичен припадък, се причинява от нарушаване на електрическите импулси в една част на мозъка. Той има три вида: обикновен фокален припадък, сложен фокален припадък (сложни частични припадъци) и вторични генерализирани припадъци (Центрове за контрол и превенция на заболяванията, 2020).
Други имена/термини
Отсъстващият припадък е известен също като дребни припадъци, докато фокалният припадък е известен също като фокален начален припадък или частичен припадък.
Продължителност
Що се отнася до отсъствието на епизод, епизодът преминава сам след около 15 секунди или по -малко (други източници казват 30 секунди или по -малко) и нормалното състояние на бдителност веднага се връща. За сравнение, фокалният припадък продължава по -дълго от отсъстващия; може да отнеме няколко минути.
Симптоми
Симптомите на отсъстващ припадък включват следното (Harvard Health Publishing, 2018): втренчен за няколко кратки секунди, не реагира на хора, които говорят, бързо мига, потрепване или изтръгване на ръка или крак, без спомен за епизода, и обикновено няма объркване по време на периода на възстановяване.
Що се отнася до фокалния припадък, симптомите могат да зависят от вида. При обикновен фокален припадък симптомите включват рязка промяна на емоциите без причина, изтръпване на част от тялото (обикновено крак или ръка), затруднено говорене, усещане за дежавю, настръхване, виждане на мигащи светлини и промени в това как нещо може да ухае , вкус, поглед, звук или усещане. При сложни фокални припадъци симптомите включват втренчен празен поглед, повтаряне на думи, извършване на действия като каране на колело, халюцинации, опит за нараняване, повтарящи се движения на устата или кърпане на устни и объркване след припадък (Уелс, 2017). Освен това, при вторични генерализирани припадъци, тоничната фаза често започва с втвърдяване на мускулите, тъй като въздухът се изтласква покрай гласните струни; човекът издава стон или вик. В този момент човекът губи съзнание, дишането може временно да бъде нарушено и да се появят резки движения и може да има загуба на контрол върху пикочния мехур или червата (Kiriakopoulos, 2017).
Отсъствие на припадък срещу фокален припадък

Резюме
- Отсъстващи припадъци, известни още като дребни припадъци, могат да се проявят като няколко секунди на зяпане или бързо мигане.
- Отсъстващи припадъци се класифицират като генерализирани припадъци (гърчове от мал), които възникват, когато анормалната електрическа активност започне едновременно в лявото и дясното полукълбо на мозъка.
- Фокален припадък, известен също като фокален начален припадък или частичен припадък, се причинява от нарушаване на електрическите импулси в една част на мозъка.
- Разлика между стимулиращата тревожност и изтощителната тревожност - 26 август 2021 г.
- Разлика между Ремдезивир и Тамифлу - 11 август 2021 г.
- Разлика между стимулиращата тревожност и изтощителната тревожност - 6 август 2021 г.