Разлика между газ и пара
„Газ“ срещу „пари“
Във физиката, химията и инженерството, там са четири състояния на материята, а именно; твърди, течни, газови и плазмени. Твърдото вещество има фиксиран обем и форма. Материята в течна форма има фиксиран обем, но адаптира формата на контейнера си.
„Газът“ е материално състояние, при което се разширява, за да заеме всеки наличен обем. Молекулите на газовете са разделени и имат малък ефект върху тяхното движение. Те се движат независимо и могат да взаимодействат само чрез случайни сблъсъци помежду си.
„Плазма“ е състояние, при което газовете са силно йонизирани при високи температури. Той има свойства, които са различни от газа, поради което, въпреки че е образуван като газ, той се счита за четвъртото състояние на материята.
„Парите“ не са материално състояние, а по -скоро вещество в неговата газова фаза при температура, която е по -ниска от критичната му точка. При постоянна температура и повишено налягане, парите могат да се превърнат обратно в течни или твърди вещества.
Парите са резултат от кипене и изпаряване. Той е отговорен за образуването на облаци, процеса на дестилация и извличането на течна проба за газова хроматография.
Когато топлината се добави към твърдо вещество, то се топи в течност при точката на топене и се превръща в газ при точката на кипене. Газовите частици са силно разделени, което прави газовете невидими за човешкото око.
Газовете се описват чрез техните физични свойства, а именно; налягане, обем, брой частици и температура. Те имат ниска плътност и концентрация. Парите, от друга страна, се измерват чрез налягането на газа.
Газовете могат да съществуват в единични състояния, така че да имат свои собствени химични и физични свойства. Когато се наблюдават под микроскоп, газовете нямат определени форми, а се появяват като съвкупност от атоми, електрони, йони и молекули, докато парите имат определена форма.
Физическите свойства на газ и пара зависят от температурата и налягането на газа, който се образува. Когато водата се вари при определена температура и налягане, се образуват пари. Мъглата и мъглата всъщност са атмосферни водни пари, които са се кондензирали във водни капчици.
При стайна температура газовете остават в естественото си състояние, тоест остават като газове. Парите в естественото си състояние могат да бъдат твърди или течни при стайна температура. Например, парата е водна пара, която се превръща във вода при стайна температура. Кислородът, който е газ, все още ще бъде газ при стайна температура.
Въпреки различията си, „газът“ и „парите“ често се използват взаимозаменяемо. Това е вярно, защото парата всъщност е вещество в своята газова фаза.
Резюме:
1. „Газът“ е материално състояние, докато „парите“ не; това е вещество в своята газова фаза. 2. Газът е вещество, което не е претърпяло фазова промяна, докато парите са вещество, което е претърпяло фазова промяна. 3. При стайна температура парите могат да се превърнат в твърдо или течно състояние, докато газът не може. 4. Газовете нямат определена форма, докато парите имат.
- Разлика между мока и кафе - 11 януари 2012 г.
- Разлика между глагол и предикат - 2 януари 2012 г.
- Разлика между тропическа и мусонна метеорология - 2 януари 2012 г.