Разликата помеѓу јакна и палто

jacket Јакна наспроти палто

Дали е јакна или капут? Многумина би рекле дека се исти и можат да се користат како замена. Тие се две поврзани, но различни парчиња облека, па дури и некои модни експерти се мешаат со овие два вида облека.

По дефиниција, палтото е долга облека што ја носат мажи или жени. Функционалноста на облеката ќе биде за дополнителна топлина, но беше дел од модата, особено во почетокот на деветнаесеттиот век.

Меѓутоа, тој се вкорени како предмет што се носи како заштита од напади со оружје. Првично, може да пишува како „брег“ и во средниот век, имаше парче облека наречено „грб на пошта“. Тоа всушност беше верижна пошта. Силно парче облека што може да заштити поединец од помали напади со оружје.

На крајот, палтото стана повеќе како моден предмет и во 19 век, го носеа речиси сите луѓе. Во тоа време, палтата може да се сметаат за подвлакно или мантил. Но, на крајот, палтата ќе означуваат само мантили.

Терминот јакна потекнува од палта, поточно подвлакно. Традиционално, јакните се однесуваа на одредени видови подвлакно. Дефинитивно е пократок од вообичаените палта. Должините на јакните обично се протегаат до горниот дел на бутот.

Современото време ја замагли оваа разлика и луѓето почнаа да ги нарекуваат јакни како палта и обратно.

Но, с still уште постојат некои начини да се разликуваат едни од други ". добро, некако. Сега капутите честопати се однесуваат на спортски палта, додека јакните сега се сметаат за костуми.

Во мода, капутите се нешто што се носи за пообични поставувања. Терминот „спорт“ се додава затоа што во својата најчиста форма, овие палта се носат за време на лов или во каква било активност на „спортист“ на отворено.

Палта (спортски палта) се традиционално направени со потешки и потрајни ткаенини како што се твид и бледо. Некои се моделирани како раната верзија на камуфлажа. Направено е повеќе со порелаксиран изглед и функционално вклопување. Облогата на рамото може да биде многу лесна или воопшто да нема. Палтата често се сметаат за неформални за секојдневно носење и нема да бараат од вас да имате соодветни панталони или панталони.

Јакни, или понекогаш наречени „ костуми “ како во „костуми“, сега се сметаат за многу формални и тоа е нешто што треба да се носи со соодветни панталони или панталони. Главно, треба да биде дел од целокупната силуета на изгледот. Чистиот проток на јакна до панталоните што одговараат ќе произведе мазна силуета. Кога јакната се носи со панталони што не се совпаѓаат, ќе создаде чуден изглед.

Костумските јакни се добро конструирани и дизајнирани се да изгледаат скроено и облекуваат. За разлика од многу палта, ќе има очигледно обложување на рамената. Исто така, ќе има флизелинско платно. Јакни се на официјалната страна, со конструирани ревери, џебови со цевки (со клапи или без клапи), постава и коска или копчиња.

Резиме:

1. Во традиционална смисла, палтата се сметаат за подолги палта, а јакните се специфичен тип на кратки подвлаки. 2. Модерните разлики би ги направиле јакните повеќе од свечената страна, додека палтата се носат за секојдневни поставки. 3. Капутите ќе имаат малку или воопшто нема обложување на рамената, додека јакните ќе имаат очигледно обложување на рамената. 4. Капутите може да се носат со панталони што не одговараат, додека јакната од костум секогаш се прави со соодветни панталони.

6 коментари

 1. Многу вафли. Должината е единствениот фактор што ја носи секојдневната модерна употреба.

  Јакна; с everything, од „бомбер јакна“ на скинхед до „јакна за вечера“ на дипломатот (и с everything помеѓу) е јакна затоа што е кратка.

  Палто; „Одлично“, „над“, „утро“ или „опашка“, сите тие доаѓаат до горниот дел на бутот или подолу.

  Исклучоците докажуваат правило, на пример, палта од грашок.

  Влегувајќи во постара/анахронистичка употреба, очигледно кројачите од старата школа се однесуваат на јакна за костум како палто, па оттука и „палто“. Само да го помешам прашањето!

 2. Поп културата има и своја интерпретација ... „Кратко здолниште/долга јакна“ е првиот сингл на американската алтернативна рок група „Торта“ од нивниот албум „Комфорт орел“ од 2001 година. Честопати е погрешно да се нарече „Сакам девојка“.

 3. @callmeAl Мислам дека ти е јасно ... остатокот од оваа статија е јасен како кал и крајно неточен. Дефинитивно можете да носите кожна јакна со пар фармерки.

  Јакна = краток капут = Долг

 4. Толку многу викав костим за јакна тука во Уганда, повеќето од нас ги нарекуваат капути, не јакни, многу научив

 5. Оваа програма е многу добра, дава целосни информации и ми се допаѓа

 6. О Боже! Импресивна статија пријателе! Благодарам, сепак, минувам низ проблеми со вашиот RSS. Не разбирам зошто не можам да се претплатам. Дали има некој што има слични проблеми со RSS? Секој што го знае одговорот може kindубезно да одговори? Фала !!

Видете повеќе за: , ,