Разлика между едностранния и двустранния договор
Договорът е умишлено и доброволно споразумение между две компетентни лица, което може да бъде наложено от закона и може да бъде писмено или говоримо. Те могат да бъдат направени по отношение на наемане, отдаване под наем или продажба на имот и заетост.
Договорът е правно обвързващ, когато;
- Оферта се прави, приема и е взаимна
- Има съображение. Това означава, че трябва да има обмен на стойност между страните.
- И двете страни са компетентни да сключат договор
- Договорът трябва да бъде легален
Едностранните и двустранните договори са видове договори, сключвани ежедневно по професионални и лични въпроси.
Какво представлява едностранният договор?
Едностранният договор е договор, сключен от едно лице или една страна, следователно позволява на едно лице да сключи споразумение. Следователно лицето, което сключва договора, носи отговорност за гарантиране на условията на договора. В този вид договор е важно да се посочи определен период, при който договорът е валиден.
Примери за едностранен договор са сценарий, при който човек обещава награда на лице, което намери изгубена вещ. Застрахователните компании включват и едностранни договори, при които застрахователната компания се съгласява да изплати на застрахования конкретни парични суми, в случай че настъпи определен инцидент.
Какво е двустранен договор?
Двустранният договор е договор между две или повече страни. Обикновено едната страна обещава на друга страна да направи нещо в замяна на обещанието на другата страна също да направи нещо.
Това е най -често срещаният вид договор в ежедневните дейности. Една страна трябва действително да изпълни, за разлика от обещанието за изпълнение, като действителното извършване на плащане или акта за предлагане на услуга.
Например, да поръчате храна в ресторант, да получите медицинска помощ, да направите покупка, договори за недвижими имоти, електрически услуги и газови услуги, само за да назовем само няколко.
Прилики между едностранни и двустранни договори
- И двете включват оферта, която трябва да бъде взаимно приета от участващите страни
- И двата договора могат да бъдат нарушени. Това означава, че договорът може да бъде развален поради неспазване на условията в договора.
- Те могат да бъдат писмени или устни
- И двете са изпълними в съда
Разлики между едностранни и двустранни споразумения
Страни, участващи в едностранни и двустранни споразумения
Докато едностранните договори включват едно лице или страна, двустранните договори включват една или повече страни.
Предложения за награди за едностранни и двустранни споразумения
В едностранния договор всяко предложение за възнаграждение се прави и осъществява само от обещателя, който е правно обвързан с обещанието, което е дал. Обещаващият в този случай приема само офертата. От друга страна, в двустранен договор офертите и наградите не се прилагат, тъй като и двете страни са длъжни да дават обещания.
Времеви обхват
В едностранния договор обещателят трябва да посочи продължителността на офертата. В двустранните договори обаче и двете страни трябва да се споразумеят за времеви рамки, в които договорената услуга или продукт ще бъдат доставени, неспазването на което може да доведе до нарушение на договора.
Едностранен срещу двустранен договор: Сравнителна таблица
Обобщение на едностранни или двустранни договори
За всяка страна или лице, готови да отидат на договор с друго, условията трябва да бъдат ясно формулирани и разбрани от двете страни. Договорът също трябва да бъде легален и трябва да бъде съгласуван взаимно между участващите страни. Договорите улесняват начина на живот, тъй като те се използват не само в бизнес среда, но и в ежедневния живот на хората. Трябва също така да се отбележи, че тези договори могат да бъдат писмени или устни.
- Разлика между Spotify и SiriusXM - 27 август 2021 г.
- Разлика между картограф и фотограф - 27 август 2021 г.
- Разлика между данъчната амортизация и амортизацията на книгите - 16 август 2021 г.